Blog > Komentarze do wpisu

Ścieżki rowerowe w miastach to wciąż błogie marzenia?

Podczas gdy górska turystyka rowerowa kwitnie w najlepsze to jazda na rowerze w mieście to nadal w większości przypadków mało przyjemna sprawa. Wszystko dlatego, że w większości miast brak odpowiedniej infrastruktury umożliwiającej swobodne poruszanie się rowerzystom. Narażeni są oni niestety albo na możliwość bycia potrąconymi jadąc po jezdni lub mogą poruszać się po chodniku mając na swojej drodze utrudnienia lub samemu stając się utrapieniem pieszych. Rowery miejskie nie powinny bowiem zakłócać spokoju ludziom przechadzającym się po chodnikach.

Jeszcze do niedawna nie wolno było poruszać się rowerem po chodniku co było bardzo logicznym rozwiązaniem. Z powodu jednak nasilającego się ruchu aut jazda rowerem po drogach stawała się coraz bardziej niebezpieczna. Wielu cyklistów doznało dotkliwych urazów w czasie kolizji z pojazdem, nie mówiąc już o wypadkach śmiertelnych, które naprawdę nie są rzadkością jeśli chodzi o sytuacje, w których dochodzi do potrącenia rowerzysty. Zamiast więc rozwiązać ten problem budując drogi z szerokim poboczem oraz ścieżki rowerowe rozwiązano ten kłopot po najmniejszej linii oporu zezwalając na poruszanie się rowerem po chodniku.

Wizyta w niektórych miejscach w Polsce może jednak mile zaskoczyć. Rowery miejskie zobaczymy w całym Trójmieście poruszające się po wielu licznych ścieżkach rowerowych ciągnących się w większości miejsc całej metropolii. Nic więc dziwnego, że ludzie tam korzystają do woli z możliwości ruchu i wielu z nich dojeżdża przez większą część roku rowerami do pracy a także w inne miejsca.

Jak więc widać po powyższym przykładzie wszystko jest możliwe jeżeli tylko miasto zarządzane jest przez kompetentne osoby. Niestety w większości miast naszego kraju zamiast ścieżek rowerowych spotkamy się z wieloma licznymi paradoksami jakie towarzyszą ich wykonaniu i zaprojektowaniu. Okazuje się, że rowery miejskie w takich miejscach używają tylko prawdziwi miłośnicy tego rodzaju aktywności. A szkoda bo warto by władze naszych miast zachęcały wszystkich do jazdy rowerem przygotowując ku temu odpowiednią infrastrukturę dla cyklistów.

Być może doczekamy się takiego dnia gdy całe nasze miasta pokrywać będą liczne ścieżki rowerowe dobrej jakości jednak z pewnością nie nastąpi to zbyt szybko. Można taki wniosek wysnuć na podstawie obserwacji prac w czasie budowy i remontów dróg w naszym kraju. Niestety nawet pieniądze z Unii Europejskiej nie spowodowały żadnych oszałamiających zmian na tym tle.

rowery w mieście

piątek, 22 lutego 2013, narowerze84

Polecane wpisy

  • O czym pamiętać wsiadając na rower?

    Wielu z nas bardzo lubi jazdę rowerem. Szczególnie w miesiącach ciepłych lubimy sobie beztrosko wsiąść na nasze dwa kółka i pojechać na działkę, do znajomych cz

Komentarze
2014/08/31 20:40:37
Jesteście i wstanie napisac zy ten rower jest wart swojej ceny? www.centrumrowerowe.pl/rowery/gorskie-mtb/26-cali/p,rower-rambler-8-0-szaro-bialy-romet,279632.html